Haber

Asgari ücret belli oldu, gözler emekliye ne alacak! Tahmini rakam açıklandı

2023 yılı taban fiyatı 8.506 TL olarak açıklandı. Taban fiyattaki yüzde 54,7’lik artışın ardından milyonlarca emeklinin maaşı taban fiyatın yarısından daha az oldu. Toplu sözleşme ve 6 aylık enflasyonla birlikte yılbaşında yüzde 18 civarında zam alacak olan memur ve emekliler, en az taban fiyat artışı kadar zam bekliyor.

“SEYYANEN’DEN BİR SÜRE İSTİYORUZ”

2002’de taban fiyat 184 TL iken emekli maaşı 257 TL oldu. 2023 yılında taban ücret 8 bin 506 lira iken en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira oldu. Memur ve memur emeklilerine yıl başında yüzde 8 toplu sözleşme ile son 6 aylık enflasyon farkından oluşan zam yapılacak. Bu da yaklaşık yüzde 17-18’lik bir orana tekabül ediyor. Kanal D Haber’e konuşan TÜED Genel Teşkilat Sekreteri Abdülkadir Ersal, “Biz bu TÜFE’den değil, Sayın Cumhurbaşkanımızdan zam istiyoruz. Bu 17-18’lik artışın üstüne zam istiyoruz.”

“YÜZDE 40 OLARAK HARÇ TAHMİN EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını hatırlatan “Ülkemizin elde ettiği başarıları vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz. Memur ve emekli aylıklarındaki artışı bu şekilde belirleyeceğiz.” civarında bir artış öngörüyoruz” dedi.

BAKAN ALİM: ENFLASYON ŞARTLARINDA EMEKLİ MAAŞI DÜŞÜK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, dün akşam katıldığı bir programda, “En düşük ücreti alan emekliler var. Çok düşüktü. Açıklandığı gün yazık değildi, biraz altındaydı. Enflasyon kuralları kim bunlar prim gün sayısını tamamlamamışlar ama çok Bağkurlular Devlet ‘Bu insanlara borç para verme imkanı verelim’ dedi. Bağladıkları emekli maaşından prim ödendi.Bu bir sosyal takviyedir.Sayıları 500 bin civarında.Sosyal devlet kimseyi karşılıksız ve gelirsiz bırakmasın diye bir düzenleme yaptığımız gibi, bunlar halktır. da tekrar dikkate alınacaktır.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu